Skip to main content

GLSM Fall Festival Schedule

September 18, 2013

Friday, September 20, 2013                                                    

4:00pm: Festival Begins: Arts and Crafts Vendors, Food Stands, Beer Garden opens, get your fundraiser tickets at the VIP Building (50/50 and Gas Grill Drawing)

5:00-7:00pm: “TNT” the Clown –a dynamite balloon artist (Near VIP Building)

5:30-7:30pm: Fishing Fun at the Camp Lagoon (bring your own pole or borrow a cane pole, bait will be provided)

6:30-9:30pm: “DJ” Jeff Knittle – Stage Area

Saturday, September 21, 2013

8:00am: Breakfast: Sausage, Biscuit & Gravy – Grand Lake VIP Assoc. – Near Nature Center

9:00am: Arts and Crafts Vendors, Food Stands opens, get your fundraiser tickets at the VIP Building (50/50 and Gas Grill Drawing)

9:00am-1:00pm: Petting Zoo (near site 98)

10:00am-12:00pm: Canoe Demonstration: Division of Watercraft – near Camp Lagoon – (Parents must sign waiver for children under the age of 18 – sessions every 20 minutes)

10:00am:  Puppet Show #1 – Seedsowers – amphitheater

10:00am: Working Police Dogs – Auglaize County and Celina Police Department - Large Playfield area

11:00am-2:00pm: ARF (Animal Rescue Foundation) – local rescue group with pets available for adoption, with dog nail trimming from 12-1:30 (proceeds going to ARF)

12:00pm – Beer Garden Opens

1:00pm: Scavenger Hunt – meet at the nature center

1:00-4:00pm: Visit with Jill Bowers- Local Eagle Watcher – check out the neat pictures and information about the local eagle population.

2:00-3:00pm – Car Show Registration – Visitors Parking Lot

2:00pm: Puppet Show #2 – Seedsowers – amphitheater

3:00-7:00pm: Car Show – Visitors Parking Area

3:00-6:30pm: “DJ” Jeff Knittle playing at the Car Show Area

7:00-9:30pm: SHELBY COUNTY LINE BAND (stage area)

Sunday, September 22, 2013

8:00am: Donuts & Coffee – GLSM VIP Association – near Nature Center

9:00am: Arts and Crafts Vendors, Food Stands opens, get your fundraiser tickets at the VIP Building (50/50 and Gas Grill Drawing)

10:00am: Puppet Show #3 – Seedsowers – amphitheater

10:00am-2:00pm: Visit with Jill Bowers- Local Eagle Watcher – check out the neat pictures and information about the local eagle population.

11:00am: Beer Garden opens

3:00pm: Festival concludes, Fundraiser Drawing will be held at 3:00 pm at the VIP Building for a Gas Grill and 50/50 Drawing. (Need not be present to win).

 

 

 

 


 

Michael Schmitmeyer, a Memorial High Schol grad and former University of Findlay standout golfer...
  COLUMBUS — The Minster girls 4-by-400 meter relay team finished off the state...
AKRON — Brittany Nero pulled an inside 1-0 pitch down the left field line and pinch runner...

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes